به وبسایت وکیل خوب خوش آمدید *** ما در این سایت به دنبال ارائه پاسخ کاربری به سوالات حقوقی شما مراجعان عزیز هستیم *** لطفا با ثبت نظر ما را در بهبود عملکرمان یاری نمایید *** با تشکر

طرح دعوی حقوقی برای مطالبه چک

دارنده چک می تواند برای وصول وجه چکی که فاقد وصف کیفری است به دادگاه یا شورای حل اختلاف محل بانک محال علیه که چک در آن منجر به صدور گواهی عدم پرداخت شده است مراجعه و با تقدیم داخواست و هزینه دادرسی بر مبنای مبلغ چک، تقاضای رسیدگی کند.

طرح دعوی حقوقی برای مطالبه چک

چرا دعوی حقوقی برای مطالبه چک؟

در چک های حقوقی علاوه بر طرح دادخواست علیه صاحب حساب و صادر کننده می توان به طرفیت ظهرنویسان و ضامنین چک نیز طرح دعوی نمود و محکومیت تضامنی آنها را به پرداخت وجه چک درخواست کرد‌.

دادگاه یا شورای حل اختلاف! کدامیک مرجع صالح هستند؟

چنانچه مبلغ چک کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد برای مطالبه وجه چک بایستی به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید. برای مبالغ بیش از ۲۰ میلیون تومان بایستی به دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده یا محل صدور چک یا محل برگشت خوردن چک مراجعه نمایید.

هزینه دادرسی شکایت حقوقی از چک در دادگاه سه و نیم درصد خواسته در مرحله بدوی است.

چطور توقیف اموال کنیم؟

می توان ضمن دادخواست مطالبه چک و یا به صورت جداگانه از دادگاه تقاضای صدور قرار تامین خواسته جهت توقیف اموال صادر کننده چک را داشت و چنانچه بدهکار دارای اموال باشد می توان علاوه بر مطالبه وجه چک تقاضای تأمین خواسته هم در یک دادخواست ثبت کرد.

آیا می شود علیه ظهر نویس هم طرح دعوی کرد؟

بله امکان طرح دعوی علیه ظهر نویس نیز وجود دارد ولی باید حتما نکات زیر رعایت شود.

در صورتی که دارنده چک بخواهد برای وصول چک علیه ظهر نویس چک اقدام نماید باید در مهلت‌های تعیین شده اقدامات زیر را انجام دهد .

1- باید در ظرف ۱۵ روز یا ۴۵ روز از تاریخ صدور چک برحسب مورد، گواهی عدم پرداخت را دریافت کنید.

به این ترتیب که اگر چک در همان مکانی که صادر شده است باید پرداخت شود ظرف ۱۵ روز از تاریخ صدور چک و اگر مکان صدور و پرداخت چک در دو نقطه متفاوت ایران باشد ظرف ۴۵ روز از تاریخ صدور چک وجه آن را درخواست کنید.

2- لازم است ظرف یک سال از تاریخ دریافت گواهی عدم پرداخت دعوا را طرح نمایید.

در صورت رعایت نکردن مهلت‌های فوق نمی‌توانید برای دریافت وجه چک علیه ظهرنویس اقدام کنید.

وکیل خوب گیل وکیل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *