به وبسایت وکیل خوب خوش آمدید *** ما در این سایت به دنبال ارائه پاسخ کاربری به سوالات حقوقی شما مراجعان عزیز هستیم *** لطفا با ثبت نظر ما را در بهبود عملکرمان یاری نمایید *** با تشکر

اعتبار اسکرین شات در دادگاه

در صورتی که شخصی در هر یک از پیام‌رسان ها، پیام‌های تهدید آمیز یا توهین‌ آمیز ارسال نموده باشد، آیا می‌توان در شکوائیه به اسکرین‌شات این پیام‌ها استناد کرد؟ یا خیر؟

اعتبار اسکرین شات در دادگاه

ماده‌ ۶۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری، صورت الکترونیکی یا محتوای الکترونیکی را به ‌شرط رعایت سازوکار‌های امنیتی، همانند سند و نوشته‌ مکتوب قابل استناد دانسته و در تبصره ۱ مقرّر کرده است که هیچ‌گاه نمی‌توان صرفاً به‌ لحاظ شکل یا نحوه‌ تبادل اطلاعات الکترونیکی، از اعتبار بخشیدن به محتوا و آثار قانونی آن خودداری نمود.

ماده‌ ۶۸۵ این قانون نیز تصریح کرده است که اگر داده‎های رایانه‌ای توسط طرف دعوا یا شخص ثالثی که از دعوا آگاهی ندارد، ایجاد یا پردازش یا ذخیره یا منتقل شود و سامانه‌ی رایانه‎ای یا مخابراتی مربوط، به ‌نحوی درست عمل کند که به صحت و تمامیت، اعتبار و انکارناپذیری داده‎ها خدشه وارد نشود، قابل استناد است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت:

در صورتی که مرجع قابل اعتمادی مانند پلیس فتا اصالت اسکرین‌شات های ارائه‌ شده از سوی اصحاب دعوا را تأیید کند مرجع قضایی صالح می‌تواند بر مبنای آن قضاوت نماید./ پژوهشگاه قوه قضاییه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *