به وبسایت وکیل خوب خوش آمدید *** ما در این سایت به دنبال ارائه پاسخ کاربری به سوالات حقوقی شما مراجعان عزیز هستیم *** لطفا با ثبت نظر ما را در بهبود عملکرمان یاری نمایید *** با تشکر

عرصه چیست و اعیان کدام است؟

در مسائل مربوط به نقل انتقال املاک دو اصطلاح عرصه و اعیان ذهن افراد را به خود مشغول می کند و گاه به دلیل این که افراد معنی و تعریف این دو اصطلاح را نمی دانند در شک و تردید قرار می گیرند و شاید با خود فکر می کنند که نکند سرمان کلاه برود. اصلا عرصه چیست و اعیان کدام است؟

عرصه و اعیان چیست؟

اما تعریف عرصه و اعیان برخلاف نامشان ساده است. به تمامی یک قطعه زمین عرصه می گویند. و اعیان بخش ساخته شده واقع در آن زمین است.

در اصطلاح ثبتی، اعیان به آنچه بر روی زمین ساخته می‌شود اطلاق می شود.

در مورد ساختمان های ویلایی مسئله عرصه و اعیان روشن تر است و این آپارتمان‌ها هستند که باید دقت بیشتری در میزان سهم هر یک از واحدها از مساحت عرصه آنها کرد.

به عبارت بهتر برای آن دسته از واحدهایی که قدرالسهم زمین در نظر می‌گیرند هر چه تعداد واحدها کمتر باشد و میزان متراژ زمین بیشتر باشد‌، ملک آپارتمان از ارزش بیشتری برخوردار خواهد بود که این مورد بایستی در خرید و فروش املاک مورد توجه قرار گیرد.

به طور کلی در مورد خرید املاک بهترین حالت این است که عرصه و اعیان با هم خریداری شوند. اما در برخی موارد امکان این موضوع وجود ندارد. علی الخصوص در مورد زمین های وقفی که بر روی آن اعیان (خانه، آپارتمان، مغازه و …) بنا شده باشد.

در صورتی که احداث بنا بر روی عرصه وقفی، قانونی و با مجوز سازمان اوقاف و امور خیریه باشد (که توضیح آن خود بحث مفصلی است) هنگام نقل و انتقال این گونه املاک فقط اعیان آن منتقل می گردد و عرصه آن همچنان در وقف باقی خواهد ماند.

وکیل خوب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *