به وبسایت وکیل خوب خوش آمدید *** ما در این سایت به دنبال ارائه پاسخ کاربری به سوالات حقوقی شما مراجعان عزیز هستیم *** لطفا با ثبت نظر ما را در بهبود عملکرمان یاری نمایید *** با تشکر

دستکاری پلاک خودرو و عواقب آن

دستکاری پلاک خودرو عملی است که گاهی ممکن است از مالکان خودرو بدون توجه به عواقب آن سر بزند. فارغ از دلیل آن، که اگر هم بخواهیم آن را بررسی کنیم به یک جواب واحد می رسیم و آن هم قانون گریزی است.

دستکاری یا مخدوش کردن پلاک خودرو علاوه براینکه در زمره جرایم رانندگی محسوب می گردد و در صورت برخورد عوامل پلیس موجبات جریمه نقدی خودرو را فراهم می آورد. بر اساس قانون مجازات اسلامی نیز جرم محسوب می شود.

بررسی دستکاری پلاک خودرو در وکیل خوب

در این راستا پس از کشف قضیه توسط عوامل نیروی انتظامی و اعمال جریمه قانونی، متخلف به دستگاه قضایی معرفی می گردد تا طبق ماده 720 قانون مجازات اسلامی به مجازات حبس محکوم گردند.

طبق ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، «هر کس در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری زمینی، آبی یا کشاورزی تغییر دهد، یا پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به آن نصب کند یا برای آن پلاک تقلبی بکار برد یا چنین وسایلی را با اعلام به تغییر و یا تعویض پلاک تقلبی مورد استفاده قرار دهد و همچنین هرکس به نحوی از انحاء در شماره شاسی، موتور یا پلاک وسیله نقلیه موتوری و یا پلاک‌های موتور و شاسی که از طرف کارخانه سازنده حک یا نصب شده بدون تحصیل مجوز از راهنمایی و رانندگی تغییر دهد و آن را از صورت اصلی کارخانه خارج کند به حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.»

علاوه بر اینها در صورتی که فرد متخلف با تغییر شماره های پلاک موجب گردد تا تخلفات خودرو برای پلاک جدید ثبت شود پس از کشف جرم، این افراد ملزم هستند که خلافی پلاک جدید را پرداخت کرده و صفر کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *