به وبسایت وکیل خوب خوش آمدید *** ما در این سایت به دنبال ارائه پاسخ کاربری به سوالات حقوقی شما مراجعان عزیز هستیم *** لطفا با ثبت نظر ما را در بهبود عملکرمان یاری نمایید *** با تشکر

نگهداری حیوانات در آپارتمان

نگهداری حیوانات در آپارتمان یکی از بحث های چالشی امروزه می باشد که با گسترش آپارتمان نشینی به وجود آمده است.

اگر چه در مورد نگهداری حیواناتی که سر و صدایی از خود تولید نمی کنند مثل ماهی های آکواریومی تقریبا بحثی وجود ندارد اما در مورد سایر حیوانات که تولید سر و صدا می کنند علی الخصوص حیواناتی مثل سگ و گربه دوقطبی شدیدی بین مردم حاکم است. عده ای به شدت مخالف و عده ای دیگر به دلیل علاقه به این گونه حیوانات به شدت موافق آن هستند.

نگهداری حیوان در آپارتمان
بررسی نگهداری حیوان در آپارتمان در وکیل خوب

اما نظر قانون درباره نگهداری حیوانات در آپارتمان چیست؟ و چه باید کرد…

بر اساس تبصره ماده ۳ آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها، نگهداری حیوانات در مشاعات آپارتمان‌ها مثل راه پله، پشت بام و پارکینگ ممنوع است.

در خصوص نگه داری حیوانات خانگی در قسمت‌های اختصاصی (داخل واحد آپارتمان)، صرفا در صورتی که اقدام همسایه، نوعی تهدید علیه سلامت ساکنین باشد یا آنکه نگهداری حیوان سبب سلب آسایش همسایه‌ها شود، امکان شکایت وجود دارد. مانند آنکه در نیمه شب صدا‌های نامتعارف از حیوان ایجاد شود.
در این حالت اگر آپارتمان دارای مدیر است، وی می‌تواند با در دست داشتن صورت جلسه‌ای که حاوی شرح موضوع مزاحمت ناشی از نگه داری حیوان است به دادسرای محل وقوع ملک خود مراجعه نموده و خواستار رسیدگی قضایی شود. در غیر این صورت، همسایه‌ یا همسایه ها نیز می‌توانند راسا نسبت به پیگیری شکایت خود اقدام نمایند.

و دادگاه درصورت اثبات موضوع حسب مورد مجازات هایی از ضبط حیوان گرفته تا جزای نقدی، شلاق و حبس برای صاحب حیوان در نظر می گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *