به وبسایت وکیل خوب خوش آمدید *** ما در این سایت به دنبال ارائه پاسخ کاربری به سوالات حقوقی شما مراجعان عزیز هستیم *** لطفا با ثبت نظر ما را در بهبود عملکرمان یاری نمایید *** با تشکر

خیانت ‌در‌امانت در سفید مهر یا امضا

به موجب ماده ۶۷۳ ق.م.ا مصوب ۱۳۹۲ بخش تعزیرات که مقرر می دارد《 هر کس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده است یا به هر طریق به دست ‌آورده سوء‌استفاده نماید به یک تا سه سال حبس‌ محکوم خواهد شد.》

✅ سفیدمهر چیست؟
سفید مهر یا سفید امضا ورقه ای است که شخصی آن را مهر یا امضا می کند و به دیگری می دهد تا آنچه که تحویل گیرنده می خواهد در بالای ام بنویسد از پیش مورد تایید و تصویب وی قرار داشته باشد.

❇️ نکته
شرط تحقق جرم سو استفاده از سفید امضا یا سفیدمهر وجود اوراق قبلی امضا شده یا مهر شده می باشد.

❇️ نکته
سفیدمهر یا سفید امضا سندی است ناقص و نیاز به کامل شدن دارد،زیرا در شرایطی که سند کامل باشد،هر گونه الحاق و قلم بردن بعدی در آن،منجر به تحقق جعل هست،نه خیانت در امانت. ذکر این نکته مفید است که با توجه به تعریف جرم جعل معنوی ( در جعل معنوی یا مفادی قلب حقیقت در مطلب و مفاد یک نوشته بدون اینکه اثر خارجی داشته باشد،به عمل می آید.به عبارت دیگر جاعل ابتداء حقیقت یک امری را در ذهن خود منقلب کرده و سپس همان دروغ را به صورت قلب شده وارد سند می کند. بنابراین جعل معنوی عبارت است از قلب حقیقت در مفاد و شرایط و مضمون سند،بدون اینکه در ظاهر سند یا نوشته تغییر و تحریفی مادّی به عمل آمده باشد)،سوءاستفاده از سفیدمهر یا سفید امضا جرم جعل معنوی می باشد.

❇️ نکته
برای تحقق جرم خیانت در امانت سفیدمهر بایستی وسیله صاحب مهر یا امضا به مرتکب جرم سپرده شده باشد یعنی اگر سفیدمهر سپرده نشده و مرتکب خود آن را به دست آورده باشد به علت فقدان شرط تودیع در حکم‌جاعل بوده و مستوجب مجازات می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *